Діагностика та лікування хламідіозу

Що таке хламідіоз?

На сьогодні лікарям відомі понад три десятки бактерій, вірусів та паразитів, що викликають у людини венеричні захворювання. Однією з найпоширеніших інфекцій, що передається статевим шляхом (ІПСШ), у всьому світі є хламідіоз. Його збудники – це бактерії хламідії, якщо точніше, то їхній вигляд Chlamydia trachomatis. Саме ці внутрішньоклітинні мікроорганізми стають причиною розвитку хламідійної інфекції, яка в першу чергу вражає сечостатеву систему як жіночого, так і чоловічого організмів.

Головна проблема полягає в тому, що ці бактерії здатні “впадати в сплячку” і ставати непомітними для імунної системи носія. При цьому процес внутрішньоклітинного паразитування може тривати тривалий час без помітних проявів і призвести до серйозних ускладнень. Але є й хороша новина. Хламідіоз – одна з чотирьох інфекцій, що передаються статевим шляхом (інші три це трихомоніаз, гонорея та сифіліс), яка піддається лікуванню.

Для того, щоб уникнути неприємних наслідків, потрібно уважно ставитись до вибору статевих партнерів, не забувати про контрацепцію, а ще слідкувати за змінами свого самопочуття. Попри те, що часто, особливо спочатку, патологія практично не проявляється, все ж таки помітити її ознаки можливо.

Основні симптоми хламідіозу

Оскільки інфекція орієнтована на ураження органів сечостатевої системи, то про наявність захворювання можуть говорити больові відчуття в нижній частині спини. Цей симптом характерний як для жінок, так чоловіків. Іншими загальними для обох статей приводами для занепокоєння стають:

  • печіння в інтимній зоні;
  • хворобливе сечовипускання;
  • занепад сил;
  • підвищення температури тіла;
  • біль при статевому акті.

Ознаки хламідійної інфекції у жінок:

  • незвичні виділення з піхви з неприємним запахом;
  • кровотечі в період до або після менструації.

Ознаки, характерні для чоловіків:

  • запалення статевих органів;
  • часті позиви до туалету;
  • гнійні або кров’яні виділення при сечовипусканні.

До недавнього часу лікарі вважали, що хламідіоз може бути лише у дорослих. Однак на практиці до захворювання схильні й діти. Інфікування дитини зазвичай відбувається під час пологів, коли плід проходить через родові шляхи зараженої матері. Не завжди лікарі виявляють у малюків цю патологію відразу в пологовому будинку. Якщо її вчасно не діагностують і не починають лікування, то через кілька місяців хвороба дасть про себе знати, уразивши ниркову та бронхолегеневу системи організму новонародженого.

Які симптоми мають насторожити батьків:

  • часте сечовипускання;
  • неприродні виділення з піхви/уретри;
  • свербіж та почервоніння статевих органів.

Знаючи про характерні ознаки наявності в організмі небезпечних хламідій та помітивши описані вище прояви у себе, свого партнера чи дитини, вам слід звернутися за спеціалізованою допомогою до медичної клініки до уролога, гінеколога чи венеролога.

Як здійснюється діагностика?

Поставити діагноз “хламідіоз” під силу лікарю лише після проведення різноманітних досліджень. Одного візуального огляду статевих органів недостатньо, оскільки багато зовнішні прояви венеричних захворювань схожі.

Для діагностики аналізованої нами хвороби у сучасних клініках у Києві вдаються до кількох методів:

  • Імуноферментний аналіз (ІФА). Він визначає наявність у крові антитіл до хламідій. Організм починає виробляти антитіла у відповідь на інфікування. Для виявлення використовуються спеціальні препарати. Для аналізу необхідні урогенітальний зіскрібок, а також кров. Така діагностика дозволяє визначити й самого збудника, і стадію захворювання, оскільки у різні періоди хламідіозу виробляються різні антитіла. Мінусом дослідження є його невисока точність, яка становить лише п’ятдесят – шістдесят відсотків. Проводити ІФА доцільно не раніше ніж на 5-й день зараження.
  • Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Це найбільш ефективний спосіб, для якого лікарем у пацієнта проводиться забір біоматеріалу. Він вивчається щодо наявності ДНК бактерій-збудників ІПСШ. Водночас контролюється і якість взяття біоматеріалу, щоб оцінити обсяг вмісту у ньому ДНК людини. Швидкість отримання результату (до двох днів), а також його висока точність (до 100%) роблять такий аналіз на хламідіоз найкращим.
  • Культуральне дослідження. Так званий бакпосів на хламідії проводиться для виявлення даних мікроорганізмів та їхньої чутливості до антибіотиків. Вважається найтрудомісткішим і фінансово витратним, при цьому досить точним (70-90%) методом. На отримання результату може знадобитися близько тижня. За цей час у спеціальному середовищі, на яке був “висіяний” біоматеріал пацієнта, утворюється колонія мікробів. За її характером визначається тип захворювання та можливі препарати для лікування.
  • Імуноморфологічний аналіз. Забраний біоматеріал фарбують певною речовиною. Якщо є хламідії, то під флюоресцентним мікроскопом вони почнуть світитися. Процес дослідження займає близько години, але точність сягає лише 50%. При цьому для отримання результату хвороба має бути в активній фазі.
  • Імунохроматографія. Ще один доступний, але ненадійний (точність – до 20%) метод діагностики. Переваги в тому, що купити такий експрес-тест можна в аптеці та самостійно перевірити себе на хламідіоз. Однак для підтвердження діагнозу все одно доведеться звертатися до гінеколога чи уролога.

Яким би способом не було виявлено хламідіоз, при постановці діагнозу одному пацієнту призначаються й аналізи для його статевого партнера. До отримання негативних відповідей тестів краще утриматися від сексуальних контактів чи користуватися презервативами.

Лікування хламідіозу

Багато лікарів сходяться на думці, що ця хвороба є складною для лікування. Пояснюється це тим, що великі ризики рецидиву, а також повторне інфікування від зараженого партнера, який не пройшов курс терапії.

Правильно підібране фахівцем комплексне лікування дозволяє впоратися з інфекцією за кілька тижнів. Важливими при цьому є дотримання всіх лікарських рекомендацій та регулярне приймання призначених медикаментів.

У переважній більшості випадків терапія не потребує госпіталізації. Виняток – жінки при надії, інфекція у яких може загрожувати вагітності. Також стаціонарне лікування може бути потрібне при ускладненнях, що виникають внаслідок запущеної хвороби.

Суттєвої різниці між жіночою та чоловічою протихламідійною терапією немає. Як чоловікам, так і жінкам, в організмі яких було виявлено хламідії, призначається комплексний курс етіотропного лікування.

Насамперед він включає антибактеріальні препарати. Можна виділити три основні групи антибіотиків, ефективних проти внутрішньоклітинних паразитів:

  • тетрацикліни;
  • макроліди;
  • фторхінолони.

Вибір конкретного препарату здійснюється з урахуванням результатів досліджень та індивідуальних особливостей пацієнта.

Оскільки антибіотики при тривалому прийманні негативно впливають на деякі органи та системи організму, у тому числі порушують мікрофлору кишківника, функції печінки та нирок, необхідна ензимотерапія. Тобто застосування ферментів та гепатопротекторів, що стимулюють роботу органів та захищають їх від впливу антибактеріальних речовин.

Паралельно призначаються імуномодулятори для підвищення опірності організму бактеріям, пробіотики для відновлення кишківника та вітаміни.

Водночас можуть бути показані промивання за допомогою дезінфекційних розчинів сечовипускальних каналів та супозиторії для зняття симптоматичного запалення, свербежу та печіння.

Під час лікування хворим рекомендується дотримуватися дієти, при якій з щоденного раціону повністю виключаються молочні продукти. Це пов’язано з тим, що кисломолочні бактерії, що входять до їх складу, сприяють виробленню стійкості хламідій до антибіотиків. Також не варто налягати на надто солодку, кислу та жирну їжу. Віддавайте перевагу продуктам з високим вмістом кальцію, вітамінів D, Е, С.

Ще однією рекомендацією є відмова від сексу на весь період лікування.

Тривалість медикаментозної терапії, як і дозування препаратів, визначає лікар. Відразу після завершення курсу лікування важливо виконати контрольні дослідження, щоб переконатися у його ефективності. Контроль одужання проводиться також після півтора-двох місяців після терапії для підтвердження повного одужання.

Профілактичні заходи

Щоб захистити себе від хламідіозу, насамперед людині необхідно відмовитися від безладних статевих зв’язків. Ця рекомендація є актуальною для всіх венеричних хвороб. У разі сексуального контакту використовуйте засоби механічної контрацепції, тобто презервативи.

Вчасно виявити інфекції, що передаються статевим шляхом, допомагають регулярні огляди у гінеколога/уролога зі здачею відповідних аналізів.

Проходити дослідження на приховані інфекції також важливо майбутнім батькам під час планування вагітності.

У Києві пройти плановий огляд або записатися на консультацію до фахівця з симптомами, що вас турбують, можна в клініці Доброго Доктора. Досвідчені лікарі проведуть діагностику за сучасними стандартами та призначать ефективне лікування.

Тимофєєва Наталія Олегівна

Тимофєєва Наталія Олегівна

Спеціалізація: Консультація за профілем лікаря акушера-гінеколога, гінеколога-ендокринолога. Планування і ведення вагітності. Діагностика та лікування безпліддя. Лікування та діагностика інфекцій, що...
Пельо Владислав Ігорович

Пельо Владислав Ігорович

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ: Гінекологічні та акушерські ультразвукові дослідження, фоллікулометрія Цервикометрія УЗД органів малого тазу УЗД на ранніх строках вагітності Кардіотографія Проводить малі...
Чернова Олена Віталіївна

Чернова Олена Віталіївна

Спеціалазіція: Ведення гінекологічних хворих із ЗПСШ, патологією шийки матки, запальними захворюваннями, з ендометріозом, лейоміомою і т.п; Малі гінекологічні втручання (біопсія...

Лікування

Вартість
  • Консультація по лікуванню неспецифічних запальних захворювань

    600грн

  • Рекомендації по лікуванню ЗПСШ (вірусне ураження)

    1600грн

  • Рекомендації по лікуванню ЗПСШ (бактеріальне ураження)

    1200грн

  • Лікування хламідіозу (схема лікування, спостереження лікаря протягом всього курсу лікування, повне забезпечення медичними препаратами, курс місцевих лікувальних процедур)

    8000грн

  • Лікування уреа - мікоплазмоза (схема лікування, спостереження лікаря протягом всього курсу лікування, повне забезпечення медичними препаратами, курс місцевих лікувальних процедур)

    6000грн

  • Лікування трихомоніаза (схема лікування, спостереження лікаря протягом всього курсу лікування, повне забезпечення медичними препаратами, курс місцевих лікувальних процедур, внутрішньо – крапельне введення)

    8000грн

reviews

Відгуки наших клієнтів

  • Оцінка відгука

    Була на прийомі у Пельо Владислава Ігоровича, прийом пройшов добре. Уважний лікар, всі свої дії і спостереження коментує і пояснює, отримала відповідь на всі питання, які мене цікавили в розгорнутому вигляді. Тому, оглядом я повністю задоволена, рекомендую цього лікаря.

    Nadiya

  • Оцінка відгука

    Дякую адміністратору Тетяні і медичній сестрі Карині, які швидко і професійно організували моє лікування. З повагою, Ілона

    Irina Sandra

  • Оцінка відгука

    Непогана лікарня був у лор лікаря. Все сподобалося.

    Сергій Жуков

Клініка доброго доктора

в першу чергу вражає сечостатеву систему як жіночого, так і чоловічого організмів

Хламідіоз - одна з чотирьох інфекцій, що передаються статевим шляхом (інші три це трихомоніаз, гонорея та сифіліс), яка піддається лікуванню

  • До недавнього часу лікарі вважали, що хламідіоз може бути лише у дорослих. Однак на практиці до захворювання схильні й діти
  • Інфікування дитини зазвичай відбувається під час пологів, коли плід проходить через родові шляхи зараженої матері
Клініка доброго доктора
  • Суттєвої різниці між жіночою та чоловічою протихламідійною терапією немає

  • Правильно підібране фахівцем комплексне лікування дозволяє впоратися з інфекцією за кілька тижнів

Також вас можуть зацікавити наші послуги

    Запишіться на консультацію