+38 (098) 331 00 00
Пн-Нд 8:00 - 20:00
+38 (044) 331 00 00; +38 (098) 331 00 00

Гарднерельоз у жінок і чоловіків: причини, симптоми, лікування

 

Гарднерельоз у жінок – інфекційний синдром, пов’язаний з дисбактеріозом екосистеми піхви, що супроводжується високою концентрацією гарднерел і відсутністю / значним зниженням популяції молочнокислих бактерій. Хронічний гарднерельоз призводить до запальних захворювань органів малого тазу, піхви, ендометриту, вважається передумовою розвитку аднекситу (запального процесу в маткових трубах і яєчниках), серйозних ускладнень при пологах і вагітності.

Гарднерельоз у жінок: причини виникнення

Gardnerella vaginalis в малих кількостях постійно присутня в мікрофлорі піхви, не викликаючи дискомфорту і симптоматики гарднерельозу. Носіями Gardnerella vaginalis є 25-45% здорових жінок різних вікових груп. Активне розмноження гарднерелл під впливом ендогенних / екзогенних факторів призводить до витіснення лактобактерій і заміщенню нормальної флори Gardnerella vaginalis. В результаті прогресують дисбіотичні порушення слизової, змінюються її захисні властивості і процеси в клітинах вагінального епітелію. Гарднерели продукують багато амінокислот і піровиноградної кислоти, які необхідні патогенним організмам для харчування і метаболізму, В ході декарбоксилювання амінокислот у вагінальний секрет виділяються аміни, що володіють неприємним запахом тухлої риби.

Причини розвитку гарднерельозу:

 • часті спринцювання (вимивання лактобактерій);
 • застосування хлорвмісних антисептиків (Мірамістин, Гибітану);
 • використання протизаплідних засобів з вмістом 9-ноноксинола (свічки Патентекс, Ноноксинол);
 • нерозбірливі статеві зв’язки;
 • необгрунтований прийом антибіотиків;
 • захворювання органів сечостатевої системи;
 • тривалий радіаційний вплив;
 • дисбактеріоз кишківника;
 • гормональні дисфункції. Функція яєчників обумовлює активність репродукції лактофлори. Гормональний компонент в етіології гарднерельозу пояснює той факт, що хвороба рідко діагностується в юнацькому віці (14-18 років) і під час менопаузи;
 • зниження сприйнятливості імунної системи до інфекційних агентів;
 • прийом антидепресантів, гормональних препаратів

Гарднерельоз у жінок: симптоми

Головна особливість патології – відсутність зовнішніх проявів запалення вагінальних стінок, у 50% пацієнток гарднерельоз протікає зі змазаною симптоматикою. Колькоскопічне обстеження виявляє дистрофічні деформації в поєднанні з аномальними процесами в шийці матки. Іноді буває безсимптомний перебіг хвороби – повна відсутність клінічних ознак на фоні позитивних лабораторних тестів. Явні симптоми гарднерельозу: рясні кремоподібні сірувато-жовті виділення ,із запахом  гнилої риби, біль .

Гарднерельоз у жінок: лікування та діагностика

Діагноз «гарднерельоз» ставлять на підставі анамнезу, даних клінічних та скринінгових досліджень – pH-метрії (чутливість 80-99%) і амінотест. При обстеженні стосовно гарднерельозу – вкрай бажано додаткове тестування для виключення інфекцій, що передаються статевим шляхом – статевого герпесу, гонореї, трихомоніазу.

Терапевтична схема складається з двох етапів:

 • Усунення інфекції і приєднаного запалення. Гарднерели стійкі до каміноглікозидам, сульфаніламідам, тетрациклінам, цефалоспоринам; чутливі до кліндаміцину і ампіциліну. Для прискорення процесу одужання проводиться імунотерапія. На час прийому лікарських препаратів рекомендується утримуватися від сексуальних контактів без використання презервативів.
 • Відновлення нормального мікробіоценозу піхви. Призначають еубіотики, які стимулюють підвищення природної лактофлори і сприяють зниженню кількості рецидивів хвороби.

Гарднерельоз при вагітності:

Захворювання діагностується у 15-25% майбутніх мам. Розвиток внутрішньоматкової інфекції при вагітності не характерний – захисні механізми організму матері захищають плід від зараження, проте гарднерели пригнічують клітинний імунітет, що може привести до різних ускладнень: передчасних пологів, післяпологового сепсису, хоріонамніоніту. Якщо в аналізі виявлено гарднерели, необхідно негайно почати терапію і прийом пробіотиків. Оптимальну схему підбирає лікар строго в індивідуальному порядку.

Профілактика гарднерельозу у жінок:

 • наявність одного сексуального партнера, упорядкована статеве життя;
 • виключення випадкових статевих контактів;
 • дотримання інтимної гігієни, регулярна зміна прокладок / тампонів під час місячних;
 • зміцнення імунітету;
 • використання нижньої білизни з натуральних матеріалів;
 • своєчасне лікування запальних захворювань органів малого тазу.

Гарднерельоз у чоловіків:

Зараження чоловіків  переважно відбувається під час коїтусу з жінкою-носієм гарднерел. Контактно-побутовий шлях передачі інфекції (при рукостисканні, поцілунку, в сауні / лазні) виключений.

Факторами виникнення гарднерельозу у чоловіків служать: супутні / перенесені хвороби сечостатевої системи, антибактеріальна терапія, прийом імунодепресантів, зниження імунологічної активності на фоні фізичного / емоційного стресу. В організмі чоловіка гарднерели співіснувати тривалий час не можуть – тому,виводяться за 2-3 дні після потрапляння.  В 7-10% випадків анаероби затримуються в урологічних тканинах – виникає асоційований з гарднереллою  баланопостит (неспецифічний уретрит).

Гарднерельоз у чоловіків: симптоми

У переважній більшості випадків колонізація статевих органів гарднереллою не дає вираженої симптоматики. Вкрай рідко захворювання проявляє себе печінням/ дискомфортом при сечовипусканні, рідкими мізерними виділеннями з характерних запахом несвіжої риби.

Ускладнення:

 • простатит;
 • везикуліт (запалення насінних пухирців);
 • уретрит (запальний процес в сечівнику).

Діагностика та схема лікування гарднерельозу у чоловіків

Діагностичні заходи включають в себе: дослідження еякуляту, сечі, секрету простати, зіскрібка з уретри.

Терапевтична схема підбирається індивідуально, з урахуванням наявності / відсутності супутніх інфекцій і резистентності збудника до лікарських препаратів. В період прийому препаратів рекомендується дотримуватися дієти, що вимагає відмову від алкоголю, жирних, копчених, гострих страв. При виражених клінічних проявах захворювання проводять лікування імуностимуляторами, відновлюють слизову і підвищують імунну опірність організму. За показаннями призначають проти алергічні засоби, комплекси мікроелементів і вітамінів. Для виключення повторного зараження гарднереллами важливо дотримуватися заходів профілактики: утримуватися від статевого акту з менструючою жінкою, використовувати презерватив під час сексу з неперевіреною партнеркою.

Автор: Администратор