Лікування ерозії шийки матки (коагуляція)

Ерозія шийки матки: класифікація хвороби

Ерозія шийки матки – це пошкодження слизової оболонки каналу (шийки), що з’єднує матку та піхву. Зсередини канал покритий декількома видами епітелію, які плавно змінюють один одного. Циліндричний епітелій виділяє слиз, що виконує бар’єрну функцію. Однак в середині менструального циклу слиз змінює свої властивості під впливом естрогену. В результаті він стає менш в’язким і більш проникним для інфекції. При наявності певних факторів ризику, патогенні мікроорганізми стають причиною розвитку ерозії. При цьому циліндричні клітини епітелію виходять за свої межі на вагінальну поверхню шийки, що і діагностується як ерозія.

Ерозія шийки матки буває двох видів:

  • вроджена, не потребує лікування (ектопія);
  • набута (ендоцервікоз).

Причини виникнення ерозії шийки матки

Викликають розвиток ендоцервікозу хвороботворні мікроби при зниженні захисної функції слизу. Сприяють цьому такі фактори ризику:

  • гормональні розлади;
  • травматизація шийки після вишкрібань, пологів, операцій, сексуального контакту;
  • наявність запальних процесів репродуктивних органів;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом.

Симптоматика ерозії шийки матки

Як правило, ендоцервікоз не дає яскраво вираженої клінічної картини, або зміна самопочуття жінки настільки незначна, що вона не звертається за допомогою. У деяких випадках відзначаються сукровичні виділення з піхви після статевого акту.

Діагностика ерозії шийки матки

Оскільки ознаки ерозії слабо виражені, то найчастіше дана патологія виявляється випадково при гінекологічному огляді. При необхідності лікар проводить кольпоскопію з забором матеріалу для морфологічного дослідження.

Перед лікуванням, необхідно пройти ряд обстежень:

  1. мазки на флору (мікроскопія);
  2. цитологічне дослідження (мазок на цитологію);
  3. обстеження на приховані статеві інфекції, бак-посів урогенітальних виділень (за показаннями);
  4. аналіз крові на сифіліс, гепатити, ВІЛ (за показаннями);
  5. біопсію шийки матки (за показаннями).

Лікування ерозії шийки матки

Лікування ерозії в кожному окремому випадку призначається індивідуально. При супутньому запаленні лікування повинно бути спрямоване на усунення причин, що викликають його. Основне в лікуванні – усунути аномальні тканини. Для цього використовують такі методики:

  1. Гормонотерапія застосовується, якщо причиною захворювання стали гормональні порушення. У разі повторного виникнення пошкодження вдаються до більш радикальних методів.
  2. Лазеротерапія – високоефективний метод, який вимагає від фахівця великого практичного досвіду.
  3. Коагуляція сучасними методами:

Аргоноплазмова коагуляція (абляція) – найбільш прогресивна лікувальна методика, заснована на впливі плазми на тканину. Метод безконтактний, безболісний і безпечний. При проведенні процедури використовується факел аргонової плазми, в результаті чого відбувається коагуляція. Перевагою абляції є відсутність контакту приладу зі слизовою, максимальний контроль глибини проникнення, швидке загоєння, відсутність рубців і спайок.

Маніпуляція проводиться на 6–10 день циклу. У пацієнтки не повинно бути запалень. Перед коагуляціею необхідно здати мазок, аналізи на статеві інфекції, зробити цитологічне дослідження. Після процедури слід утриматися від сексуальних контактів протягом місяця. Через 2 місяці відбудеться повне загоєння.

Радіохвильова коагуляція – за допомогою радіохвиль, руйнує пошкоджені клітини епітелію шийки матки. Метод заснований на впливі електромагнітного випромінювання, що викликає некроз тканин. Процедура безболісна. За допомогою цього методу можна також зробити забір частинки ураженої тканини і направити на гістологічне дослідження для уточнення діагнозу (біопсія шийки матки), видалити кондиломи, папіломи, розсікти кісти і т.д. Повне загоєння відбувається через 1–1,5 місяця, не залишаючи рубцевих змін. Можна проводити лікування жінкам, які  не народжували.

Хімічна коагуляція – проводиться методом обробки проблемних ділянок солковагіном (концентратом суміші кислот), що викликає згортання клітин, під контролем кольпоскопа. Через певний час в цій зоні починається процес некротизації. Хімічна коагуляція використовується в основному для лікування цервіцитів і невеликих ерозій. До переваг методу можна віднести безболісність процедури, загоєння протягом місяця і, також, можливість проводити лікування жінкам, які не народжували. До недоліків – невелику площу впливу і можливу необхідність повторної обробки. Найменш ефективний спосіб боротьби з ерозією, але найдоступніший.

Кріодеструкція – обробка (заморозка) шийки матки рідким азотом. Даний метод «програє» попереднім по багатьом особливостям. По-перше, болісно, і під час проведення не завжди можливо охопити всю площу ураження за одну процедуру. По-друге, після її проведення мають місце рясні водянисті виділення до 2–3 тижнів, і повна епітелізація настає лише через два місяці. Мінус також в тому, що дану процедуру небажано проводити жінкам, які не народжували, тому що можуть залишитися рубці.

Електрокоагуляція – діатермія – вплив на патологічну ділянку електричним струмом. До недоліків відносять хворобливість (необхідність анестезії), необхідність призначення протизапального лікування після процедури, небажаність проведення жінкам, що не народжували через можливість рубцювання тканини.

Останні два методи є менш ефективними і зручними в застосуванні, тому не проводяться в нашій клініці.

Ускладнення після лікування ерозії шийки матки

Ерозія, яку не лекували, може ускладнитися дисплазією шийки, а в подальшому – розвитком злоякісної пухлини, тому лікарі переконливо рекомендують всім жінкам хоча б один раз на рік проходити плановий огляд у гінеколога з обов’язковим обстеженням шийки матки під кольпоскопом на наявність ерозії.

Тимофєєва Наталія Олегівна

Тимофєєва Наталія Олегівна

Спеціалізація: Консультація за профілем лікаря акушера-гінеколога, гінеколога-ендокринолога. Планування і ведення вагітності. Діагностика та лікування безпліддя. Лікування та діагностика інфекцій, що...
Пельо Владислав Ігорович

Пельо Владислав Ігорович

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ: Гінекологічні та акушерські ультразвукові дослідження, фоллікулометрія Цервикометрія УЗД органів малого тазу УЗД на ранніх строках вагітності Кардіотографія Проводить малі...
Чернова Олена Віталіївна

Чернова Олена Віталіївна

Спеціалазіція: Ведення гінекологічних хворих із ЗПСШ, патологією шийки матки, запальними захворюваннями, з ендометріозом, лейоміомою і т.п; Малі гінекологічні втручання (біопсія...
reviews

Відгуки наших клієнтів

  • Оцінка відгука

    Була на прийомі у Пельо Владислава Ігоровича, прийом пройшов добре. Уважний лікар, всі свої дії і спостереження коментує і пояснює, отримала відповідь на всі питання, які мене цікавили в розгорнутому вигляді. Тому, оглядом я повністю задоволена, рекомендую цього лікаря.

    Nadiya

  • Оцінка відгука

    Дякую адміністратору Тетяні і медичній сестрі Карині, які швидко і професійно організували моє лікування. З повагою, Ілона

    Irina Sandra

  • Оцінка відгука

    Непогана лікарня був у лор лікаря. Все сподобалося.

    Сергій Жуков

Клініка доброго доктора

Викликають розвиток ерозії хвороботворні мікроби при зниженні захисної функції слизу

Як правило, ерозія не дає яскраво вираженої клінічної картини

  • У деяких випадках відзначаються сукровичні виділення з піхви після статевого акту
  • Лікування ерозії в кожному окремому випадку призначається індивідуально
Клініка доброго доктора
  • Основне в лікуванні – усунути аномальні тканини

  • Короткий опис послуги

Також вас можуть зацікавити наші послуги

Є питання!?

Чи можна вилікувати ерозію шийки матки без припікання?

Медикаментозне лікування ерозії шийки матки (свічки, спринцювання) як основне призначають жінкам, що не народжували. У деяких випадках його буває достатньо, але якщо хвороба запущена, може знадобитися лазерна коагуляція, кріодеструкція чи припікання

Як краще лікувати ерозію шийки матки?

Сучасні методи лікування ерозії шийки матки: - лазерне лікування, - радіохвильове лікування, - кріотерапія

Що не можна робити під час ерозії шийки матки?

Якщо таке захворювання, як ерозія шийки матки, діагностика вже підтвердила, на час лікування та реабілітації потрібно відмовитися від: - статевого життя; - купання у відкритих водоймах; використання тампонів; - відвідування лазні та сауни; - важких фізичних навантажень. Час обмежень для кожної пацієнтки визначає лікар

Як довго гоиться ерозія після припікання радіохвилями?

Видалення ерозії радіохвилями відрізняється безболісністю, низькою травматичністю. Як правило, загоєння відбувається протягом 10-14 днів

Що потрібно зробити перед припіканням ерозії?

Перед припіканням ерозії необхідно пройти обстеження наявність запалень, якщо вони виявлені, обов'язково пролікувати

    Запишіться на консультацію