Лікування гарднерелли у чоловіків та жінок

Що таке гарднерельоз?

Гарднерельоз – або бактеріальний вагіноз – викликається бактеріями гарднерелли. Гарднерелли належать до умовно-патогенних бактерій, адже вони присутні у статевих органах у складі нормальної мікрофлори піхви. При порушенні нормального біоценозу піхви (балансу між нормальною мікрофлорою та умовно-патогенними мікроорганізмами) розвивається дисбіоз.

Однією з проявів дисбіозу є гарднерельоз. Найчастіше на цю хворобу страждають молоді жінки репродуктивного віку, рідше – чоловіки, вони, як правило, є носіями та передавачами інфекції.

Причин виникнення цього захворювання дуже багато. Але суть у тому, що лікувати гарднерельоз треба і призначати лікування має лікар. Перед цим необхідно здати бакпосів на мікрофлору та чутливість до антибіотиків, фемофлор, а за необхідності й аналізи на приховані інфекції, що передаються статевим шляхом (за погодженням із лікарем).

Гарднерельоз у жінок

Гарднерельоз у жінок – інфекційний синдром, пов’язаний з дисбактеріозом екосистеми піхви, що супроводжується високою концентрацією гарднерелл та відсутністю/значним зниженням популяції молочнокислих бактерій. Хронічний гарднерельоз призводить до запальних захворювань органів малого таза, піхви, ендометриту, вважається причиною розвитку аднекситу (запального процесу в маткових трубах та яєчниках), серйозних ускладнень при пологах та вагітності.

Гарднерельоз у жінок: причини виникнення

Gardnerella vaginalis у малих кількостях постійно присутній у мікрофлорі піхви, не викликаючи дискомфорту та симптоматики гарднерельозу. Носіями Gardnerella vaginalis є 25-45% здорових жінок різних вікових груп. Активне розмноження гарднерелл під впливом ендогенних/екзогенних факторів призводить до витіснення лактобактерій та заміщення нормальної флори Gardnerella vaginalis. В результаті прогресують дисбіотичні порушення слизової оболонки, змінюються її захисні властивості та процеси в клітинах піхвового епітелію.

Гарднерелли продукують багато амінокислот та піровиноградної кислоти, які необхідні патогенним організмам для харчування та метаболізму. У ході декарбоксилювання амінокислот у вагінальний секрет виділяються аміни, що мають неприємний запах тухлої риби.

Причини розвитку гарднерельозу:

  • часті спринцювання (вимивання лактобактерій);
  • застосування хлоровмісних антисептиків (Мірамістин, Гібітан);
  • використання протизаплідних засобів із вмістом 9-ноноксинолу (свічки Патентекс, Ноноксинол);
  • нерозбірливість у статевих зв’язках;
  • необґрунтований прийом антибіотиків;
  • захворювання органів сечостатевої системи;
  • тривалий радіаційний вплив;
  • дисбактеріоз кишківника;
  • гормональні збої (функція яєчників зумовлює активність репродукції лактофлори). Гормональний компонент в етіології гарднерельозу пояснює той факт, що хвороба рідко діагностується в юному віці (14-18 років) і під час менопаузи);
  • зниження сприйнятливості імунної системи до інфекційних агентів;
  • прийом антидепресантів, гормональних препаратів.

Гарднерельоз у жінок: симптоми

Головна особливість патології – відсутність зовнішніх проявів запалення піхвових стінок, у 50% пацієнток гарднерельоз протікає зі змащеною симптоматикою. Кольпоскопічне обстеження виявляє дистрофічні зміни у поєднанні з аномальними процесами у шийці матки.

Іноді безсимптомний перебіг хвороби – повна відсутність клінічних ознак на тлі позитивних лабораторних тестів.

Явні симптоми гарднерельозу: рясні сірувато-жовті виділення кремоподібної консистенції, запах гнилої риби, біль/свербіння при коїтусі.

Гарднерельоз у жінок: лікування та діагностика

Діагноз «гарднерельоз» ставлять на підставі анамнезу, даних клінічних та скринінгових досліджень – pH-метрії (чутливість 80-99%) та амінотесту. При обстеженні з приводу гарднерельозу вкрай бажане додаткове тестування для виключення інфекцій, що передаються статевим шляхом – генітального герпесу, гонореї, трихомоніазу.

Терапевтична схема складається з двох етапів:

  1. Усунення інфекції та запалення, що приєдналося. Гарднерели стійкі до аміноглікозидів, сульфаніламідів, тетрациклінів, цефалоспоринів; чутливі до кліндаміцину та ампіциліну. Для прискорення процесу одужання проводиться імунотерапія. На час приймання лікарських препаратів рекомендується утримуватись від сексуальних контактів без використання презервативів.
  2. Відновлення нормального мікробіоценозу піхви. Призначають еубіотики, які стимулюють зростання природної лактофлори та сприяють зниженню кількості рецидивів хвороби.

Гарднерельоз при вагітності

Захворювання діагностується у 15-25% майбутніх матерів. Розвиток внутрішньоматкової інфекції при вагітності нехарактерно – захисні механізми організму матері захищають плід від зараження, проте гарднерели пригнічують клітинний імунітет, що може призвести до різних ускладнень: передчасних пологів, післяпологового сепсису, хоріоамніоніту. Якщо в аналізі виявлені гарднерели, необхідно негайно розпочати терапію та прийом пробіотиків. Оптимальну схему підбирає лікар суворо в індивідуальному порядку.

Профілактика гарднерельозу у жінок:

  • наявність одного сексуального партнера, упорядковане статеве життя;
  • виключення випадкових статевих контактів;
  • дотримання інтимної гігієни, регулярна зміна прокладок/тампонів під час місячних;
  • зміцнення імунітету;
  • носіння спідньої білизни з натуральних матеріалів;
  • своєчасне лікування запальних захворювань органів малого таза.

Гарднерельоз у чоловіків

Зараження чоловіка переважно відбувається під час коїтусу з жінкою-носієм гарднерел. Контактно-побутовий шлях передачі інфекції (при рукостисканні, поцілунку, сауні/бані) виключено.

Сприятливими факторами виникнення гарднерельозу у чоловіків є: супутні/перенесені хвороби сечостатевої системи;

  • антибактеріальна терапія;
  • прийом імунодепресантів;
  • зниження імунологічної активності на тлі фізичного/емоційного стресу.

В організмі чоловіка гарднерели співіснувати тривалий час не можуть – виводяться за 2-3 дні після потрапляння. У 7–10% випадків анаероби затримуються в урологічних тканинах – виникає асоційований з гарднерелою баланопостит (неспецифічний уретрит).

Гарднерельоз у чоловіків: симптоми

У переважній більшості випадків колонізація статевих органів гарднерелою не дає вираженої симптоматики. Вкрай рідко захворювання проявляє себе печінням/дискомфортом при сечовипусканні, рідкими мізерними виділеннями з характерним запахом несвіжої риби.

Ускладнення:

  • простатит;
  • везикуліт (запалення сім’яних пухирців);
  • уретрит (запальний процес у сечівнику).

Діагностика та схема лікування гарднерельозу у чоловіків

Діагностичні заходи включають дослідження еякуляту, сечі, секрету простати, зіскрібка з уретри.

Терапевтична схема підбирається індивідуально, з урахуванням наявності/відсутності супутніх інфекцій та резистентності збудника до лікарських препаратів. У період приймання препаратів рекомендується дотримуватися дієти, що передбачає відмову від алкоголю, жирних, копчених, гострих страв.

При виражених клінічних проявах захворювання проводять лікування імуностимуляторами, що відновлюють слизову оболонку та підвищують імунну відповідь організму. За показаннями призначають протиалергічні засоби, комплекси мікроелементів та вітамінів. Для виключення повторного зараження гарднерелами важливо дотримуватись заходів профілактики: утримуватися від статевого акту з жінкою, у якої менструація, використовувати презерватив під час сексу з неперевіреною партнеркою.

Самолікування гарднерельозу неприпустимо. При виявленні специфічних ознак слід негайно звернутися жінкам до гінеколога, чоловікам – до уролога.

Тимофєєва Наталія Олегівна

Тимофєєва Наталія Олегівна

Спеціалізація: Консультація за профілем лікаря акушера-гінеколога, гінеколога-ендокринолога. Планування і ведення вагітності. Діагностика та лікування безпліддя. Лікування та діагностика інфекцій, що...
Пельо Владислав Ігорович

Пельо Владислав Ігорович

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ: Гінекологічні та акушерські ультразвукові дослідження, фоллікулометрія Цервикометрія УЗД органів малого тазу УЗД на ранніх строках вагітності Кардіотографія Проводить малі...
Чернова Олена Віталіївна

Чернова Олена Віталіївна

Спеціалазіція: Ведення гінекологічних хворих із ЗПСШ, патологією шийки матки, запальними захворюваннями, з ендометріозом, лейоміомою і т.п; Малі гінекологічні втручання (біопсія...
reviews

Відгуки наших клієнтів

  • Оцінка відгука

    Була на прийомі у Пельо Владислава Ігоровича, прийом пройшов добре. Уважний лікар, всі свої дії і спостереження коментує і пояснює, отримала відповідь на всі питання, які мене цікавили в розгорнутому вигляді. Тому, оглядом я повністю задоволена, рекомендую цього лікаря.

    Nadiya

  • Оцінка відгука

    Дякую адміністратору Тетяні і медичній сестрі Карині, які швидко і професійно організували моє лікування. З повагою, Ілона

    Irina Sandra

  • Оцінка відгука

    Непогана лікарня був у лор лікаря. Все сподобалося.

    Сергій Жуков

Клініка доброго доктора

лікувати гарднерельоз треба і призначати лікування має лікар

У вагінальний секрет виділяються аміни, що мають неприємний запах тухлої риби

  • Головна особливість патології – відсутність зовнішніх проявів запалення піхвових стінок
  • Зараження чоловіка переважно відбувається під час статевого контакту з жінкою-носієм гарднерел
Клініка доброго доктора
  • В організмі чоловіка гарднерели співіснувати тривалий час не можуть - виводяться за 2-3 дні після потрапляння

  • Самолікування гарднерельозу неприпустимо

Також вас можуть зацікавити наші послуги

Є питання!?

Що таке гарднереллез?

Захворювання, що викликає зростання бактерій Гарднерелла (Gardnerella vaginalis). Гарднереллезом називають різновид бактеріального вагінозу, що характеризується збільшенням кількості гарднерелл та інших умовно-патогенних бактерій у мікробіомі піхви

Як вилікувати гарднереллез?

Основним завданням при лікуванні гарднереллезу є знищення умовно патогенних мікроорганізмів та відновлення природної мікрофлори. Рекомендується попередньо перевірити чутливість до антибіотиків. У лікуванні застосовуються не лише оральні антибіотики, а й топічні лікарські засоби

Як визначити гарднереллез у чоловіків?

При виявленні гарднереллеза у статевої партнерки чоловікові роблять аналіз на гарднереллу методом ПЛР та проводять курс місцевих процедур з контрольним аналізом через 2 тижні після закінчення лікування. Як правило, гарднерелла потрапляє в організм чоловіка і благополучно виводиться з нього за 2-3 дні. Рідше виникає хронічне носійство гарднерелли, у якому аналізи неї постійно позитивні, але жодних симптомів захворювання немає. У 90% випадків гарднереллез у чоловіків ніяк не проявляє себе і небезпечний виключно тим, що чоловік заражає гарднереллами статевих партнерок, навіть не підозрюючи про це

Як лікувати гарднерельоз у жінок?

Лікування гарднереллеза комплексне, використовуються антимікробні засоби та синтетичні нітроімідазоли системно та місцево. Під час лікування статеві контакти виключаються. Після проведення лікування рекомендовано провести комплекс заходів, спрямованих на нормалізацію складу піхвової мікрофлори

Як можна заразитися гарднерельозом?

Gardnerella vaginalis у малих кількостях постійно присутній у мікрофлорі піхви, не викликаючи дискомфорту та симптоматики гарднереллезу. Носіями Gardnerella vaginalis є 25-45% здорових жінок різних вікових груп. Причини розвитку гарднереллезу: часті спринцювання (вимивання лактобактерій), нерозбірливість у статевих зв'язках, необґрунтований прийом антибіотиків, захворювання органів сечостатевої системи

    Запишіться на консультацію